Genel

Sandviç Panel Nedir? Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

No Comments

Yapıları dış etkilerden koruyarak güçlü bir duruş kazandıran sandviç panel çeşitleri, son derece pratik ve ekonomik çözümler sunar. Dayanıklı, hafif ve modern tasarımları ile oldukça estetik bir görünüme sahip olan sandviç panel çatı ve  cephe kaplamalarının olmazsa olmaz bir yapı malzemesi haline gelmiştir. Bunun yanında yalıtımlı iç bölmeler ya da soğuk oda depoları oluşturmak amacıyla da kullanılan sandviç paneller, oldukça işlevsel yapı malzemeleri arasında yer almaktadır. 

Kolay kullanımı ve ulaşılabilir fiyatları ile öne çıkan sandviç paneller, iki boyalı alüminyum ya da galvaniz trapez levha arasına PIR, PUR, taş yünü gibi kalın ve düşük yoğunluklu bir iç dolgu malzemesinin doldurulması ile üretilir. Son derece hafif  yapısına rağmen yüksek yük taşıma kapasitesine sahip olan sandviç paneller, kesintisiz hatlar kullanılarak montaja hazır şekilde üretilir. 

Sandviç Panellerin Özellikleri 

Sandviç panel özellikleri ile inşaat sektöründe en fazla kullanılan yapı malzemeleri arasında yer almaktadır. Bu özellikler arasında başlıca şunlar sıralanabilir:

 • Hızlı ve kolay montaj özelliğine sahiptir.
 • Boya ya da sıva tarzında kaplamalara gerek bırakmaz.
 • Korozyona ve dış faktörlere karşı yüksek dayanıklılık gösterir.
 • Ses, ısı ve su yalıtımında üst seviye işlevsellik sağlar. 
 • Bol aksesuar seçenekleri ile son derece modern ve estetik bir görünüm sunar. 

Sandviç Panellerin Kullanım Alanları

Sandviç panel kullanım alanları oldukça geniş bir yapı malzemesi türüdür. Fabrikalardan alışveriş merkezlerine, yüzme havuzlarından stadyumlara kadar pek çok yapı türünde dayanıklı ve ekonomik bir seçenek olarak sandviç paneller kullanılır. Sosyal alanlar ve sanayi yapılarına ek olarak prefabrik, askeri, zirai yapılar ve şantiye binaları gibi yeni eklenen kullanım alanları ile sandviç paneller, her geçen gün daha fazla tercih edilen bir yalıtım malzemesi olarak öne çıkmaktadır. 

sandviç panel kullanım alanları

Sandviç panellerin başlıca kullanım alanlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Ticari yapılar
 • Sosyal yapılar 
 • Endüstri tesisleri
 • Zirai yapılar 
 • Enerji santralleri 
 • Soğuk depolar

Sandviç Panellerin Sağladığı Avantajlar

Sandviç panel avantajları son derece fazla olan bir yapı malzemesi türüdür. Günümüzde pek çok yapının vazgeçilmez yapı elemanlarından birini oluşturan sandviç çatı paneli ve cephe panellerinin sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Üstün Isı Yalıtımı:

Isı yalıtımı için için harika bir tercih olan sandviç cephe paneli yazın serinlemek, kışın da ısınmak için kullanılan enerjiden ciddi bir tasarruf sağlar. Bu sayede enerji için harcadığınız maliyetin büyük oranda düşmesine katkıda bulunur. 

Aynı zamanda sandviç panel, sağlamış olduğu ısı yalıtımı sayesinde yaşam alanlarınızı çok daha konforlu hale getirir. 

 • Mükemmel Ses Yalıtımı:

Özellikle gürültülü yapılarda oturanların en sık tercih ettiği yapı ürünlerinden biri, sandviç panellerdir. Sandviç paneller sayesinde yapılar gürültüden uzak, sakin ve konforlu alanlar haline gelir. 

 • Su ve Hava Sızdırmazlığı 

Sandviç panellerin muhteşem birleşim detayları, yapılara hiçbir noktadan su ve hava sızmasına izin vermez. Bu avantaj sayesinde yapının enerji verimliliğinde artış görülür. 

 • Yangına Karşı Yüksek Direnç:

Sandviç paneller sayesinde binada olası bir yangın çıkması halinde yangının büyümesi büyük oranda geciktirilebilir. Bu nedenle yapılarda sandviç panel kullanımı pek çok zaman hayati öneme sahiptir.

 • Estetik Görünüm: 

Farklı renk seçenekleri ve modern tasarımlarla üretilen sandviç paneller yapılara yalnızca  dayanıklılık katmakla kalmaz, aynı zamanda çatı ve cephe paneli seçenekleri ile son derece hoş ve estetik bir görünüm oluşturur. 

Sandviç Panel Fiyatları 

Sandviç panel fiyatları için net bir miktar söylemek mümkün değildir. Bunun nedeni, fiyatları belirleyen pek çok farklı faktörün bulunmasıdır. Bu faktörler arasında taşıma, nakliye, montaj, işçilik maliyeti ve süresi sıralanabilir. Bunun yanında sandviç panel kalınlığı, iç ve dış yüzeyde kullanılan metal cinsi, yalıtım tabakasının kalınlık ve türü ile boya rengi gibi pek çok özellik, sandviç panel fiyatlarını belirleyen önemli unsurlardır. 

Sandviç panel üreticileri arasında sahip olduğu tecrübe ve profesyonelliği ile yıllardır kaliteli hizmetler sunan Anka Panel, sandviç panel üretiminde öncü firmalar arasında yer almaktadır. Kaliteli, işlevsel ve modern tasarımlı sandviç panellerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, yapılarınıza dayanıklılık ve estetik kazandırabilirsiniz. 

Sektörde sahip olduğumuz 30 yılı aşkın tecrübemiz ve rakipsiz ürün kalitemiz ile Anka Panel olarak siz değerli müşterilerimizin memnuniyetini her şeyden üstün tutuyoruz. Kullanışlı, işlevsel ve estetik tasarımlı sandviç panellerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This field is required.

This field is required.

Sohbet başlat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?