Duman Tahliye ve Doğal Havalandırma Sistemleri

Endüstri tesislerinde en çok karşılaşılan problemler arasında;

-İçerideki fazla sıcaklıktan meydana gelen iş gücü kaybı,

-Bazı imalatlar sırasında ortaya çıkan toz ve 

-Yangın anında ortaya çıkan duman (İstatistikler yangın sırasındaki ölümlerin çoğunun alevler sebebiyle değil, yangın anında ortaya çıkan zehirli gazlar nedeniyle meydana geldiğini göstermektedir.) sayılabilir. 

Endüstri tesislerinde duman tahliye fanı, duman tahliye kapağı ve havalandırma sistemlerinin kullanılması sayesinde tesis içinde hava sirkülasyonu sağlayarak tesis içi sıcaklığın düşmesini sağlar. Ayrıca tesis içerisinde oluşan toz, duman ve buhar da bu havalandırma kapaklarından dışarıya çıkar.

Duman tahliye ve doğal havalandırma sistemleri binadaki mevcut yangın algılama sistemine adapte edilir veya bina içerisine yerleştirilmiş olan yangın dedektörler kullanılır. Yangın anında yangın algılama sisteminden veya dedektörlerden sinyal alarak insan müdahalesi gerektirmeden otomatik olarak açılır. İstenilen yangın senaryosuna uyulabilecek şekilde otomasyon yapılarak sistemler çok farklı şekilde çalıştırılabilirler.

Ayrıca havalandırma kapaklarında gün ışığından daha çok yararlanma imkanı sağlanır. Doğal aydınlatmanın enerji tasarrufu yanında çalışma ortamlarında verimliliği artırıcı etkisi de bulunmaktadır. Kapakların kubbe formundaki kanatları yarı saydam malzemeden üretilerek bina içinde gün ışığından faydalanılması sağlanabilmektedir.

Sohbet başlat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?