All for Joomla All for Webmasters
Adres
Adres
0312 316 9090 Pzt. Cumrt 09:00 - 18:00 Büyükesat mahallesi Çiçekdağ sokak 8/10 GOP/ANKARA

ASMOLEN (EPS DOLGU)

Asmolen, EPS’den yapılmış tavan ve döşeme elemanıdır. Malzeme yapısı ile binaların statik yükünü hafifletir. Katlar arasında ısı yalıtımı sağlar. Asmolen, hem en hafif, hem de en yüksek ısı yalıtımı sunan kat arası dolgu malzemesidir. Binaların kiriş, kolon ve tablalarında 3:1 oranında yük hafiflemesi sağladığından bina maliyetini azaltır. Ayrıca deprem sırasında meydana gelen sarsıntıların bina üzerindeki yıkıcı etkisini en aza indirir.

Günümüzde yapılan binaların çoğunluğunun betonarme yapılardan oluştuğu söylenebilir. Bu nedenle ses ve ısı yalıtımına verilen önem de artmıştır. Dolayısıyla betonarme yapıların inşaatı sırasında ses ve ısı yalıtımı sağlayan, mümkünse binaya uygulanan yükün azalmasını sağlayan bir dolgu malzemesi kullanılması zorunluluk haline gelmiştir. Asmolen, dolgu niteliğinde kullanılan ve belirtilen ihtiyaçların giderilmesini sağlayan delikli tuğlalara ya da bloklara verilen isimdir. Firmamız tarafından sunulan EPS Asmolen ise bu malzemenin diğer çeşitlerine nazaran çok daha büyük avantajlar sağlayan bir dolgu malzemesidir.

EPS Asmolenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • * Katlar arasında ses, ısı ve darbe yalıtımı sağlaması en önemli özelliklerindendir.
  • * Kırılma riski taşımadığı ve kolayca kesilebildiği için sıfır fire ile uygulaması yapılabilir. Bu nedenle önemli miktarda maliyet ve işgücü/zaman avantajı sağlayacaktır.
  • * Termoplastik bir malzeme olması nedeniyle (ısıtıldığında yumuşayan ve soğuduğunda tekrar sertleşen plastik grubuna verilen isim) ısı yalıtım malzemesi olarak mükemmel performans gösterir. Dolayısıyla kullanıldığı kat aralarındaki yalıtım ve aynı zamanda ses geçirgenliğini azaltmaktadır.
  • * Alternatiflerine göre daha hafif olması sayesinde binaya ekstra yük eklemez, binaların statik yükünü hafifletir. Dolayısıyla demir ve beton tasarrufu yapılmasını, inşa edilen binanın maliyetinin azalmasını sağlar.
  • * Taşıma işçiliğini önemli oranda yani 4/5 gibi bir oranda azaltır.
  • * EPS asmolen uygulaması sırasında kalıp üzerine elyaf file serilir. Bu da sıva sonrasında çatlama riskini ortadan kaldıracaktır.
  • * Deprem veya benzeri nedenlerle oluşan sarsıntılar sırasında bina üzerinde meydana gelen yıkıcı etkileri azaltması da en çok tercih edilen dolgu malzemesi olmasını sağlamaktadır.