DUMAN TAHLİYE VE DOĞAL HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ

Endüstri tesislerinde en çok karşılaşılan problemler;

-İçerideki fazla sıcaklıktan meydana gelen iş gücü kaybı

-Bazı imalatlar sırasında ortaya çıkan toz

-Yangın anında ortaya çıkan duman (İstatistikler yangın sırasındaki ölümlerin çoğunun alevler sebebiyle değil, yangın anında ortaya çıkan zehirli gazlar nedeniyle meydana geldiğini göstermektedir.)

 

Endüstri tesislerinde havalandırma ve duman tahliye kapakları kullanılması sayesinde, tesis içinde hava sirkülasyonu sağlayarak tesis içi sıcaklığın düşmesini sağlar. Ayrıca tesis içerisinde oluşan toz, duman ve buhar da bu havalandırma kapaklarından dışarıya çıkar.

Duman tahliye sistemleri binadaki mevcut yangın algılama sistemine adapte edilir veya bina içerisine yerleştirilmiş olan yangın dedektörler kullanılır. Yangın anında yangın algılama sisteminden veya dedektörlerden sinyal alarak insan müdahalesi gerektirmeden otomatik olarak açılır. İstenilen yangın senaryosuna uyulabilecek şekilde otomasyon yapılarak sistemler çok farklı şekilde çalıştırılabilirler.

Ayrıca havalandırma kapaklarında gün ışığından daha çok yararlanma imkanı sağlanır. Doğal aydınlatmanın enerji tasarufu yanında çalışma ortamlarında verimliliği artırıcı etkisi bulunmaktadır. Kapakların kubbe formundaki kanatları yarı saydam malzemeden üretilerek bina içinde gün ışığından faydalanılması sağlanabilmektedir. Doğal aydınlatmanın enerji tasarufu yanında çalışma ortamlarında verimliliği artırıcı etkisi bulunmaktadır.

Start typing and press Enter to search